Lov, les, outdoor
Zbraně a střelivo

NabídkaKatalogy

Katalog ATI

Katalog CAA Tactical

Katalog Ax AICS

Katalog Radians

Katalog Lovex - ExplosiaOdkazy

Lov, les, outdoor Mellivora.cz

Grafické studio a nakladatelství Sursum

ADDO Tours - Dovolená v Jihoafrické republice

Střelnice Brno, Lysice

O puškohledech

Výběr puškohledu závisí jak na preferencích střelce, tak na druhu střelby. Prvním faktorem výběru by měla být kvalita, kterou určují použité materiály a preciznost sestavení. Důležitou informací je druh použitého skla a typ antireflexní vrstvy, která s kvalitním sklem zvyšuje světelnou prostupnost. Tu ocení především myslivci. Puškohledem s dobrou světelností je při stmívání vidět až o patnáct minut déle. Sportovní střelci budou preferovat variabilní zvětšení a taktické osnovy pro střelbu na dlouhou vzdálenost. Myslivci budou spíše vyhledávat modely s jednoduchou osnovou disponující světelným bodem a dobrou světelností.

Tubus - je hlavním konstrukčním prvkem. Vyrábí se z oceli nebo slitiny hliníku. Ocelové jsou těžší a odolnější vnějšímu mechanickému poškození. Hliníkové vynikají svojí lehkostí. Vyrábí se v tloušťkách 25,4mm/30mm/35mm. U dražších bývají průměry větší, to ovšem nevypovídá o jejich kvalitě či světelnosti, na kterých se podílí mnoho dalších faktorů.
Povrch puškohledu - důležitým faktorem je odolnost a odrazivost světla (čím méně světla odráží tím lepší je nenápadnost střelce. U hliníkových slitin se jedná o tvrdo-elox a ocelové bývají lakovány.

Výstupní pupila - Průměr výstupní pupily určuje relativní světelnost puškohledu. Jedná se o kruhový obraz vznikající za okulárem ve vzdálenosti nazývající se vzdálenost výstupní pupily. Ideální stav je tehdy kdy je průměr výstupní pupily stejný jako průměr oční zornice která se mění s množstvím okolního světla (ve dne 2-4mm, v noci 7-8mm).

Záměrná osnova - když pomineme digitální zařízení kde je osnova jen obrázek na LCD displeji zbývají dvě hlavní konstrukce. U levnějších puškohledů bývá osnova vyrobena z drátku (starší puškohledy Zeiss s klasickým lovecký T křížem) nebo z kovové folie u novějších puškohledů (Bushnell, atd.) s tenkými sportovními kříži. U dražších a kvalitnějších puškohledů bývají osnovy leptané nebo vypálené laserem přímo do skla. Tyto osnovy můžou být složitější (taktické osnovy Mil Dot, EBR, TMCQ, atd.) a často jsou osvětlené. Jejich výhodou je vyšší odolnost proti zpětnému rázu.

Korekce paralaxy je korekce chyby vznikající při vy-osení oka mimo optickou soustavu nebo při střelbě na krátkou vzdálenost kde ji způsobuje úhel mezi osou hlavně a osou puškohledu. Optimální vzdálenost osy hlavně a puškohledu je 4 až 5 cm. Existují 3 základní typy korekce.

Typy:
Pevná - puškohled je vyroben s pevnou korekcí paralaxy na přesně stanovenou vzdálenost (většinou 100m). Většinou ji najdeme u loveckých puškohledů s pevným zvětšením.
Regulovatelná na objektivu - najdeme ji na puškohledech s proměnným zvětšením a je regulovaná soustavou čoček objektivu. Používá se tam, kde neočekáváme rychlou změnu vzdálenosti k cíli.
Regulovatelná na straně puškohledu (stranová regulace) - najdeme ji na puškohledech s proměnným zvětšením a je regulovaná soustavou zvětšovacích čoček v přední části tubusu puškohledu. Je nejpoužívanější při střelbě na různé vzdálenosti a potřebě rychlé změny korekce.
Na puškohledech s cejchovanou paralaxou a označenou vzdáleností můžeme přibližně zjistit vzdálenost k cíli (jde pouze o orientační informaci).

Ohniskové roviny záměrné osnovy

U puškohledů s pevným zvětšením není poloha osnovy důležitá.
První ohnisková rovina - First Focal Plane (FFP) znamená, že záměrná osnova je v přední části tubusu před zvětšovacími čočkami. Při zvětšení se s cílem zvětšuje i záměrná osnova a zachovává tak stejný poměr k cíli s jakýmkoliv zvětšením puškohledu. Velká výhoda tohoto systému je při přesné střelbě na větší vzdálenost kde s použitím osnovy Mil Dot zůstává vzdálenost mezi jednotlivými díly vždy 1Mil v jakémkoliv zvětšení. Nevýhodou můžou být silné záměrné osnovy, které při maximálním zvětšení zakrývají cíl.

Druhá ohnisková rovina - Second Focal Plane (SFP) znamená, že záměrná osnova je v zadní části tubusu za zvětšovacími čočkami. Velikost záměrné osnovy se při zvětšování nemění, zvětšuje se pouze cíl. U Mil Dot osnov se při zvětšování mění i vzdálenost mezi body. Puškohledy s touto osnovou mívají označené zvětšení, ve kterém se vzdálenost bodů osnovy rovná 1Mil. V ostatních zvětšeních je nutný výpočet rozteče bodů. Tento systém upřednostňují myslivci, kteří střílí na kratší vzdálenosti a nepoužívají taktické záměrné osnovy.

Zbraně Mellivora © 2013-2018 created by 3-11o